Monday, April 23, 2007

Botaniziranje

»[...] obstajata dva različna načina znanstvene misli, ki seveda nista odvisna od neenakih stopenj razvoja človekovega duha, ampak od dveh strateških ravni, na katerih se narava prepusti naskoku znanstvenega spoznavanja: ena se približno prilega ravni zaznavanja in imaginacije, druga pa je zamaknjena; ... ena je zelo blizu čutni intuiciji, druga pa je od nje bolj oddaljena. Vsako razvrščanje se dviga nad kaos.« Levi-Strauss, Divja misel

Nedelja, Slavnik



Polygonatum multiflorum (Salomonov pečat)

Ne moreš verjeti, koliko raziskovanja je bilo potrebnega za teh par informacij, za katere niti ne bi zastavil akademske reputacije. ;) Pa vedno me je zanimalo, od kod to čudno ime. Torej. Kaj sploh je Salomonov pečat? Po hebrejski legendi, katere najstarejši pisni vir je talmudsko oz. mišnaistično besedilo (Git 68 a,b - ne trudi se, ne boš ga našel na netu) , je kralj Salomon posedoval pečatni prstan z vgraviranim najvišjim božjim imenom, ki mu je dajal moč nad demoni. Med arabskimi viri, kjer so bile legende o Salomonu zelo priljubljene (najdemo jih tudi v zbirkah 1001 noči) med drugim opisujejo prstan kot sestavljen iz dveh plati, železne in medeninaste; s prvo je obvladoval zle, z drugo pa dobre duhove. (Več o tem v tej izredno slastni vsevedki.) Ni pa videti kakšne neposredne povezave z rastlino. Drug pomen Salomonovega pečata je simbol pentagrama ali heksagrama - simbola sta se očitno večkrat uporabljala enakovredno. Latinsko rodovno ime poligonatum (mnogokotni), ki meri na členasto koreniko, bi lahko kakšnega evropskega učenjaka vodilo do salomonskega prevoda, ki se je nato ustalil po vseh evropskih jezikih. A to je le moja spekulacija. Nedvomno bolj avtoritativna britanska klasika gospe Maude Grieve iz l. 1931, A Modern Herbal , omenja tri interpretacije. Dr. Prior naj bi tako trdil, da ime izhaja iz "'koreninskih brazgotin, ki spominjajo na pečat, imenovan po Salomonu, ki ga omenjajo orientalske legende." Druga možnost, ki jo omenja avtorica, se nanaša na domnevno hebrejskim črkam podobna znamenja, ki se pojavijo, če koreniko prečno prerežemo na pol. Kralj Salomon je spoznal zdravilno vrednost rastline in na tak način vanjo vtisnil svoj pečat kot znamenje prihodnjim rodovom. Najbolj prozaična pa je razlaga gospoda Gilberta: ker so rastlino uporabljali za zdravilne obkladke, so v resnici ti obkladki "pečati" modrega kralja.


Narcissus exsertus (Gorski narcis)

Skromni cvet za vse blogerje sveta.


Iris (Perunika)

Gospa Maude: rod je imenovan po boginji mavrice zaradi lepote in mnoštva barv, v katerih cvetijo različne vrste. Me je pa vedno nekoliko begal naš popolnoma nasproten prevod - Perun je vendar slovanski gromovnik, Votan, Zeus ... No ja, Snojev etimološki pravi : "(19.stol) Prevzeto iz hrv. perunika, kar je verjetno izpeljano iz imena boga Perun. Perun je bil slovanski bog groma in bliska. Perunika utegne biti poimenovana po Perunu zato, ker ima dolge in ostre liste, ki spominjajo na strelo." Tudi prav.


Dactylorrhiza sambucina (Bezgova prsasta kukavica)

Po imenu ne izstopa, a orhideje so pač vselej očarljive. Da naključja ne obstajajo, je razkril Gugl. Po Švedsko (!) se rastlinici menda reče Adam och Eva. Ker cveti v dveh različicah, rdeči in rumeni. Če sem prav razumel.

2 comments:

Špiklja said...

Adam in Eva, kam se tadva ne vštulita ...

"razvrščanje se dviga nad kaos"

koordinatni sistem klime kot šahovnica oblakov nad veličastno floro in favno, človek na udobni drevesni veji, čuvarnici vmesja, maha s črnobelo zastavico - sam sebi pomemben, kot da obvladuje stanje, sprevodnik sožitja (ki včasih kinkne, takrat reči uberejo posebno poredna pota)

hebrejska pisava je očitno res zelo prepletena s simboliko; tudi pri kinematičnih poskusih (vibra materije) se npr. iz soli, mleka, mivke izrisujejo črke, zelo podobne hebrejskim, pod vplivom različnih frekvenčnih stopenj - v grobem, samo laična opazovalka, mi še zdaleč ni vse čisto jasno ...

radovednost, ki odgrinja temne zavese

Špiklja said...

izvenkontekstualna: s časom pa nista prav na ti, vidim :)

ime bloga ti je že zdavnaj pohrustal, bolj lačen kot sit, barabin

za rojstni dan ti želim, da si privoščiš generalno preštevilčenje